Charakteristika labradora

Krajina pôvodu: VEĽKÁ BRITÁNIA

Celkový vzhľad: Silná konštitúcia, pevne zviazaný, veľmi aktívny so širokou lebkou, širokým a hlbokým hrudníkom – – tzv. „sudovitý hrudník“, silné a dobre utvárané bedrá a zadok.

Charakteristika: Dobrej povahy, veľmi agilný. Vynikajúci nos, ušľachtilá papuľa, milovník vody, adaptabilný, oddaný spoločník.

Povaha: Inteligentný, čulý, bystrý, poslušný a oddaný. Má láskavú povahu, bez agresivity alebo nevhodnej bojazlivosti.

Hlava a lebka: Lebka je široká s dobre utváraným stopom, suchá bez mäsitých líc. Čeľuste sú stredne dlhé, silné a neseknuté. Nos je široký, nosné otvory dobre vyvinuté.

Uši: Nie sú príliš veľké ani ťažké, visia dolu pozdĺž hlavy a sú nasadené skôr dozadu.

Oči: Stredne veľké, vyjadrujúce inteligenciu a dobrú náladu, farby hnedej alebo lieskových orieškov.

Papuľa: Čeľuste a zuby silné, záhryz perfektne pravidelne nožnicový, t.j. horné rezáky tesne prekrývajú spodné rezáky a rastú rovno z čeľustí.

Krk: Suchý a silný.

Predné končatiny: Ramená sú dlhé a šikmé. Končatiny majú pevný kostný podklad, sú kolmo postavené od lak?a k zemi, či pri pohľade spredu alebo zboku.

Telo: Hrudník široký a hlboký s dobre klenutými a pružnými rebrami. Chrbát je rovný. Bedrá sú široké, krátke a silné.

Zadné končatiny: Zadok je dobre vyvinutý, osvalený, nie je zúžený, s dobre vyvinutým a pohyblivým bedrovým kĺbom. Zadné končatiny sú pri pohľade zozadu rovné. Kravský postoj je zásadne nežiadúci.

Tlapky: Guľaté a silné, prsty zovreté, dobre klenuté, podušky sú tlsté a silné.

Chvost: Výrazne charakteristický pre toto plemeno, má byť silný pri koreni, zužujúci sa ku koncu, stredne dlhý, bez podsady, obrastený hustou, krátkou, silnou, priľahlou srsťou, pôsobiaci dojmom vydrieho chvosta. Má byť nosený veselo, ale nemá byť stočený nad chrbát.

Pohyb: Voľný a plynulý, priamy a normálny pri pohľade spredu i zozadu.

Osrstenie: Výrazne charakteristické pre toto plemeno. Srsť je krátka, hustá, podsada nie je skučeravená, pri dotyku ruky sa javí ako primerane tvrdá.

Farba srsti: Jednotne čierna, žltá alebo čokoládovo-hnedá. Žltá sa vyskytuje v odtieňoch od svetlo smotanovej po líščiu červeň. Malé biele škvrny sú prípustné len na predhrudí.

Veľkosť: Ideálna výška v kohútiku, psi 56-57 cm, sučky 54-56 cm.

Chyby: Akékoľvek odchýlky od horeuvedených bodov musia byť považované za chyby a ich závažnosť musí byť vzťahovaná podľa stupňa prejavu vzhľadom ku štandardu.

Poznámka: Psy musia mať dva zreteľné normálne semenníky, úplne zostúpené v miešku